28.02.13 г.

Какво избираме - да сме прави или да сме щастливи?


"Не е вярно!" „Не си прав!" "Грешиш!“ „Аз съм прав!“ „Ти не знаеш достатъчно – аз знам истината!“  - думи, които, със сигурност сме изричали – ако не точно така, то по подобен начин. Сякаш получаваме удоволствие от съзнанието, че сме прави. Че знаем най-правилния отговор на много въпроси. Или дори на всички. И когато се започне обсъждане на някой въпрос, понякога продължаваме спора, докато докажем, че нашата гледна точка е вярната, че сме прави, а другите – грешат.


Дали обаче това усещане за задоволство, че сме прави, наистина ни прави щастливи? Какви са последствията? Често другия човек, с когото сме спорили, се чувства победен – и, всъщност, остава с обида или неприятно чувство, че е бил проснат по гръб на тепиха, още по-лошо, ако спорът е бил публичен. Дали след тази случка пак ще ни харесва и ще се отнася с любов към нас? Дали ще можем да бъдем приятели? Дали след този спор между нас няма да се промъкне сянка и да остане между нас завинаги? Дали не сме наранили нечия душа?

А ние самите? Какво всъщност ни носи победата в словесен двубой? Защо получаваме удоволствие, когато надвием някого? Дали това доказва на нас самите и на другите, че сме по-умни, по-ерудирани, по-знаещи? Ако е така, защо трябва да го доказваме отново и отново. Спокойното осъзнаване на своята ценност не се нуждае от непрекъснати доказателства.  Ако наблюдаваме внимателно себе си, ще установим, че имаме желание да критикуваме и обвиняваме другите. Често присъства гневът.

А дали пък не смятаме каузата, която защитаваме за толкова важна, че цената на разрушените отношения с някого ни се струва поносима и в рамките на допустимото?

Добрата новина е, че можем да решим да не дадем ход на критиките и обвиненията, на осъждането и разгромяването на гледната точка на другия.

Дали пък наистина смятаме, че по всеки въпрос има само една истина и толкова? Вероятно имаме проблем да видим, че всеки човек може да има своя истина, свое виждане по въпроса, като всички тези виждания са като многото страни на един скъпоценен камък – колкото са повече, толкова по-ценен е камъкът.

Спомнете си случаите, когато сте били прави и след дълъг и ожесточен спор сте доказали правотата си, тръшнали сте събеседника си победен и си припомнете как сте се чувствали вие – и събеседника ви.

И сравнете тази ситуация с такава, при която вие и вашия опонент ще се съгласите, че сте на различни мнения, но всеки от вас има право на своето мнение и всеки е прав по своему, от гледна точка на собствения си опит, възгледи и разбирания.

Вероятно ще усетите споделената радост, разбиране и взаимност във втората ситуация и самотното хладно превъзходство от победата над другите, от осъждането на гледната им точка и обявяването й за неправилна.

Когато сме изправени пред избора – „дали да съм прав или да съм щастлив“ – кое избираме?
„Отказът да сме прави не означава, че нямаме гледна точка“, обяснява Дийпак Чопра в книгата си „рецепта за пълно щастие“

Можем да започнем с това, да се научим да се въздържаме от  поставяне на етикети на нещата и хората, от окачествяването им като правилни и неправилни, добри и лоши. Приемането на нещата такива, каквито са, без да им сложим етикет или да ги разделим на добри и лоши - това е пътят към целта да бъдем щастливи, без на всяка цена да сме прави.



И ето едно упражнение от Дийпак Чопра:

Днес ще се посветя на необвързаност.
Ще позволя на себе си и на хората около себе си свободата да бъдем такива, каквито сме.
Няма да налагам неотстъпчиво своята представа за това какви трябва да бъдат нещата.
Няма да налагам решения на проблемите и с това да създавам нови проблеми.
Ще участвам във всичко, без да се обвързвам с резултата.

15.02.13 г.

Съветите на стария фермер



Дръж всички порове, банкери и адвокати на разстояние.

Животът  става по-прост, когато ореш около дънера.

Пчелата е винаги по-бърза от трактора.

Чуваме най-добре прошепнатите думи – а не изкрещените.

Никой не става подлец само за една нощ.

Прощавай на враговете си.  Това ги обърква.

Не е необходимо да си голям на ръст, за да имаш голям зъб на някого.

 Направи оградата си висока заради конете, гъста заради свинете и здрава заради биковете.

Никога не ритай кравешко лайно в горещ ден.
  
Не можеш да върнеш обратно казаната жестока дума.

Всеки път си има по няколко локви.

Когато се въргаляш със свинете, очаквай да се изкаляш.

Повечето от нещата, които тревожат хората, изобщо никога не се случват.

Не съди за хората по роднините им.

Запомни, че понякога мълчанието е най-добрият отговор.

Живей добър и честен живот. Така, когато остарееш и си го припомняш, отново ще  му се насладиш.

Не губи време за нищо, което не те притеснява лично.

Ако нещо изглежда, че не си струва да се занимаваш с него, най-вероятно наистина не си струва.

Никога не питай бръснар дали имаш нужда от постригване.

Не се притесняваш да отхапеш повече, отколкото можеш да сдъвчеш. Устата ти е доста по-голяма, отколкото предполагаш.

Ако яздиш пред стадото, обръщай се назад от време на време да провериш, дали то все още те следва.

Никога не пропускай добра възможност да замълчиш.

Има три типа хора. Едните научават, като четат. Малка част учат, като гледат какво правят другите и всички останали искат да пипнат сами електрическата ограда.


Ако откриеш себе си в дупка, най-първото, което трябва да направиш е да спреш да копаеш;

Този, който ти причинява най-много неприятности, всяка сутрин те гледа от огледалото;

Пий вода по-нагоре по течението, от стадото.

Научаваш се на добрата преценка с опита, а повечето опит идва от лошите преценки, които си правил;

Винаги е по-лесно да пуснеш котката от торбата, отколкото после да я прибереш обратно;

Ако си мислиш, че си влиятелен човек, опитай се да командваш кучето на друг човек;

Живей просто.  Обичай щедро.  Бъди грижовен. Говори с любов. Останалото остави на Бог.

12.02.13 г.

12-те "божи заповеди" на Луиз Хей – да ви помогнат да се научите да обичате себе си.



1. Спрете всякаква критика.
Критиката никога не променя нищо. Откажете се да критикувате себе си. Приемете себе си точно такива, каквито сте.
Всички се променят. Когато критикувате себе си, се променяте в отрицателна посока. Когато се одобрявате, промените са положителни

2. Прощавайте на себе си.
Пуснете миналото да си отиде. Направили сте най-доброто, на което сте били способни по онова време – според разбиранията, усещанията и знанията, които сте имали тогава. Сега пораствате и се променяте и  ще живеете живота си по различен начин.

3. Не плашете сами себе си.
Спрете да тероризирате себе си със собствените си мисли. Това е ужасен начин на живот. Намерете въображаема картина, която ви носи радост и удоволствие и  когато се появи плашеща мисъл, превключвайте незабавно на мисъл, която ви донася удоволствие. .

4. Бъдете добри, внимателни и търпеливи.
Бъдете добри към себе си. Бъдете внимателни към себе си. Бъдете търпеливи към себе си, докато научавате нови начини на мислене. Отнасяйте се към себе си като към някого, когото наистина обичате.

5. Бъдете добри към ума си.
Омразата към себе си е само омраза към собствените си мисли. Не се мразете за това, че имате тези мисли. Внимателно променяйте своите мисли.

6. Хвалете себе си.
Критиката пречупва вътрешния ви дух. Похвалата го укрепва. Хвалете себе си колкото можете повече. Кажете на себе си колко добре се справяте с всяка дреболия.

7. Оказвайте подкрепа на себе си.
Намерете начини да оказвате подкрепа на себе си. Обърнете се към приятели и им позволете да ви помогнат. Проява на сила е да помолиш за помощ, когато имаш нужда от нея.

8. Отнасяйте се с любов към своите отрицателни черти.
Приемете, че сте създали тези черти, за да задоволите някакви нужди. Сега намирате нови, позитивни начини, за да удовлетворите тези нужди. Затова с любов освободете старите негативни модели. 

9. Погрижете се за тялото си.
Научете повече за правилното хранене. От какъв вид гориво има нужда вашето тяло, за да има оптимална енергия и жизненост? Научете повече за физическите упражнения. Какъв вид упражнения харесвате? Отнасяйте се с любов и благоговение към храма, в който живеете.

10. Работете с огледало.
Гледайте се често в очите. Изразявайте нарастващото усещане за любовта, която изпитвате към себе си. Простете на себе си, докато се гледате в огледалото. Говорете на родителите си, докато гледате в огледалото. Простете и на тях. Поне веднъж на ден, кажете – „Обичам те, наистина те обичам!“

11. Обичайте себе си. Обичайте се сега.  
Не чакайте, докато оздравеете, или отслабнете, или си намерите нова работа, или нова романтична връзка. Започнете сега – и направете най-доброто, на което сте способни.

12. Забавлявайте се.
Спомнете си нещата, които са ви радвали като дете. Включете ги отново в живота си. Намерете начин да се забавлявате с всичко, което правите. Позволете си да изразите радостта от живота. Усмихвайте се. Смейте се. Ликувайте – и Вселената ще ликува заедно с вас.  

Луиз Хей, 2012
Всички права са запазени.

Добре е да принтирате тези правила и да ги сложите някъде на видно място, за да си ги припомняте всеки ден. Всички бихме имали полза от малко повече любов към себе си!